معرفی شغل عکاس ، چگونه عکاسی کنیم و درآمد داشته باشیم ؟

معرفی شغل عکاس ، چگونه عکاسی کنیم و درآمد داشته باشیم ؟

آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدامی عکاس ، میزارن درآمد یک عکاس ، حقوق و دستمزد عکاسان چقدر است ؟ چطور عکاس بشیم ؟

هنر گرفتن عکس را به روش های زیر انتخاب کنید :

۱- وارد دنیای استودیو و آتلیه شده و با نورپردازی دست و پنجه نرم نموده و در گرفتن عکسهای استودیویی استاد شوید،این مرحله را میتوانید برای مدتی بدون نورهای استودیویی نیز پشت سر بگذارید و با توانایی و درکی که از دوربین و رازهای آن پیدا خواهید نمود،با یک لامپ یا نور آفتاب نیز میتوانید عکسهایی جذاب بگیرید.اگر بر نورها و فلاش های استودیویی و گرفتن عکس مسلط شوید که جای نگرانی نیز نخواهد داشت.

میتوانید بعنوان عکاس در آتلیه از سوژه ها عکس بگیرید و درآمد مناسبی کسب کنید.به یاد داشته باشید عکاسی خلاقیت و نوآوری میخواهد و با تمرین و تمرکز به دست می آید،برای این موضوع نیازمند یک دوربین حداقل به قیمت یک میلیون و پانصد هزار تومان به بالاتر خواهید بود.

 

معرفی شغل عکاس ، چگونه عکاسی کنیم و درآمد داشته باشیم ؟

 

۲- وارد دنیای گرفتن عکس در فضای باز شوید، عکاسی از پرتره های اسپرت،عکاسی فشن ، عکاسی اسپرت ، عکاسی از مهمانان در مراسمات و …را شامل میشود که با تمرین باید بسیار خوب بر آن مسلط شوید،با این کار میتوانید به عنوان عکاس در روز مراسماتی مانند عروسی،همایش های تجاری و اداری،جشن ها،عکسهای خبری را به خود اختصاص دهید و این راه نیز درآمد مناسبی دارد.

در نهایت کم کم میتوانید با درآمد کسب شده دوربین جدید تهیه و لنزهای جدید بگیرید.درآمدهای گرفتن عکس نیز متنوع و تابع شرایط است اما اگر بعنوان فقط عکاس در محلی فعالیت نمائید این مبلغ میتواند ماهیانه از ۶۰۰ هزار تومان تا حدود دو میلیون تومان و بیشتر متغیر باشد و ضمنا اگر عکاسی در فضای باز نیز انجام دهید به این مبلغ افزوده خواهد شد

 

معرفی شغل عکاس ، چگونه عکاسی کنیم و درآمد داشته باشیم ؟

 

اگر اهل هنرید و عاشق عکاسی، این شغل ایده آل شماست.

عکاسی یعنی ثبت و ایجاد یک تصویر؛ که در دو مرحله انجام می‌شود : نخست، بدست‌آوردن تصویر به وسیلهٔ دوربین و ثبت آن روی نگاتیو یا گیرنده تصویر الکترونیکی و دوم، ظاهر کردن تصویر مخفی حاصل از دوربین عکاسی و پایدارکردن آن. در واقع عکاسی فن عکسبرداری است. آنکه این فن را می داند عکاس می باشد.

عکاسی اولین بار در اواخر سلطنت محمدشاه قاجار توسط نظامیان و مستشاران اروپایی به ایران وارد شد. شاید بتوان اولین عکاس ایرانی را ناصرالدین شاه دانست که به دلیل علاقه شخصی، عکاسی را از مسیو کارلیان آموخت و اولین عکس ها را از اطرافیان، مناظر، شکارگاه ها و… گرفت.

عکاس باید دارای مهارت های فنی و هنری لازم برای عکس گرفتن از چهره های افراد (پرتره)، اشیاء مکان ها و وقایع باشد. عکاسیزمینه های مختلفی هم دارد از عکاسی چهره گرفته تا عکاسی طبیعت، عکاسی ورزشی، عکاسی هنری و غیره. به عنوان مثالعکاس علمی، داده ها و پدیده های علمی و پزشکی را به تصویر کشیده و ثبت می کند. او معمولا در زمینه های علمی مانند مهندسی ، پزشکی ،‌ زیست شناسی و شیمی تا حدودی آگاهی دارد. یا مثالی دیگر عکاس خبری است که از مردم ،‌ مکانها،‌ رویدادهای ورزشی، سیاسی و اجتماعی که ارزش خبری داشته باشند برای روزنامه ها، ژورنالها، مجلات و تلوزیون عکس می گیرد.

معرفی شغل عکاس ، چگونه عکاسی کنیم و درآمد داشته باشیم ؟

عکاس باید فردی خلاق و دارای ذوق هنری بوده و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند. او باید دید قوی داشته و با دقت زیاد جزئی ترین موارد را مشاهده کند.

برای عکاسی هم می توان به صورت تجربی و با گذراندن دوره های آموزشی آزاد کار کرد و هم می توان تحصیلات دانشگاهی کسب کرد. معمولا در کارهای حرفه ای و تخصصی، عکاسان دارای تحصیلات آکادمیک به کار گرفته می شوند. البته داشتن تجربه در شغل عکاسیبسیار مهم است.

شغل عکاسی سختی های خاص خودش را دارد. گاهی برای گرفتن عکس باید مسافت های طولانی را طی کرده، مدت ها انتظار کشیده و همزمان تجهیزات سنگینی را حمل کند. او باید در شرایط مختلف آب و هوایی بد یا خوب، خطرناک یا ایمن و… کار کند. به عنوان مثال عکاسی که از حیوانات در طبیعت عکس برداری می کند، گاهی باید ساعت ها در کمین بوده و با قبول خطرات مختلف آن، منتظر صحنه های ناب موردنظر خود باشد تا بتواند عکس های حرفه ای خوبی بگیرد.

بیشتر بخوانید :  فرصت های شغلی رشته نرم افزار

معرفی شغل عکاس ، چگونه عکاسی کنیم و درآمد داشته باشیم ؟

ساعت کاری عکاس بسیار متنوع است. عکاس اگر در استخدام جایی باشد، معمولا ساعات مشخصی را کار می کند. اما اگر به صورت آزاد و مستقل کار کند، ساعات کاری متنوع و نامنظمی دارد. البته در شغل عکاسی امکان کار به صورت پاره وقت نیز وجود دارد.

محل کار اصلی عکاس معمولا در استودیو های عکاسی است. ولی بسته به نوع کار در محیط های مختلف خارج از استودیو نیز کار می کند. برخی از عکاسان مانند عکاسان تجاری، خبری یا صنعتی ممکن است گاهی برای تهیه عکس به سفرهای کاری بروند.

در ادامه با وظایف عکاس، مهارت و توانمندیهای مورد نیاز عکاسی، تحصیلات لازم برای ورود به شغل عکاسی، بازار کار و فرصت شغلیعکاس، درآمد عکاس و برخی از عکاسان معروف آشنا خواهید شد.

وظایف عکاس

عکاس معمولا در بعضی از زمینه ها به صورت تخصصی کار می کند که شامل موارد زیر است :

 • عمومی یا اجتماعی – مراسم ازدواج ها و جشن ها و عکاسی از افراد
 • تبلیغاتی و انتشاراتی – تبلیغات، مجلات و نمایشگاه های عکس
 • مطبوعات و عکس های خبری – روزنامه ها و سایر انتشارات جدید
 • مد- عکس برداری از مدل ها و لباس ها برای مجلات و کاتالوگ ها
 • شرکتی ( صنعتی یا تجاری) – بخش تبلیغات محصولات و خدمات
 • علمی یا پزشکی – گزارش تحقیقات علمی و  شرایط پزشکی و درمان

همه عکاسان به طور روزانه کارهای زیر را انجام می دهند :

 • صحبت و توافق با مشتریان درباره کار مورد نظر آنها
 • انتخاب و آماده سازی محل عکس برداری ها
 • تنظیم نور و تهیه ملزومات
 • گرفتن عکس ها
 • بررسی کیفیت عکس ها
 • رتوش عکس ها (دستی یا با نرم افزارهای کامپیوتری)
 • چاپ عکس ها
 • بازاریابی (اگر به صورت مستقل کار کند)

در برخی کارهای گسترده عکاس نیاز به دستیاری دارد که بعضی از کارها از جمله مستقر کردن تجهیزات، آماده سازی، نگهداری از سوابق و مستندات و کمک در چاپ عکس ها را انجام دهد.

معرفی شغل عکاس ، چگونه عکاسی کنیم و درآمد داشته باشیم ؟

 مهارت و توانمندیهای مورد نیاز عکاس

 • خلاقیت و دید هنری –  به عنوان مثال در تعیین زاویه مناسب عکسبرداری
 • مهارت های فنی و عملی در عکاسی
 • مهارت های ارتباطی خوب – برای ارتباط با مشتریان،  همکاران و…
 • صبر و تمرکز
 • دقت و توجه به جزئیات
 • داشتن سرعت عمل کافی در عکسبرداری
 • آشنایی با آخرین پیشرفت ها و فناوری های در حوزه عکسبرداری
 • مهارت های کامپیوتری و توان بکارگیری نرم افزارهای مرتبط
 • شم تجاری و توانایی بازاریابی ( اگر به طور مستقل کار می کنید)

 

تحصیلات لازم برای ورود به شغل عکاسی

برای ورود به شغل عکاسی هم راه تجربی و هم کسب تحصیلات دانشگاهی پیش روی علاقه مندان وجود دارد. عکاسانی که به صورت حرفه ای و تخصصی فعالیت می کنند، نیاز به دانش و تخصص توامان در کار خود دارند که با تحصیل در رشته عکاسی می توانند آنها را کسب کنند.

اگر کسی علاقه مند به تحصیلات دانشگاهی در حوزه عکاسی نباشد، می تواند با گذراندن دوره های آموزشی آزاد، تخصص و دانش اولیه لازم را کسب و کار خود را شروع کند.

معرفی شغل عکاس ، چگونه عکاسی کنیم و درآمد داشته باشیم ؟

 

آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدامی عکاس

بسیاری از عکاسان به صورت مستقل و برای خود کار می کنند. بسیاری از افراد و شرکت ها، کارهای خود را به عکاسان مستقل به صورت پروژه ای می سپارند. برخی از عکاسان نیز در استودیوهای عکاسی ، شرکت های تبلیغاتی، روزنامه ها و مجلات، شرکت های بزرگ و … کار می کنند.

عکاسی در کشور با مسایل و مشکلاتی روبرو می باشد که برخی از آنها عبارتند از :

 • مشخص نبودن جایگاه صحیحی برای شغل عکاسی در ایران
 • درآمد محدود عکاسان مستقل
 • نبودن حق کپی رایت برای عکاسان
 • عدم وجود امکانات، فضاهای مناسب و تسهیلات کافی برای عکاسان به خصوص در شهرستان ها

رقابت در کسب موقعیت های کاری در شغل عکاسی بسیار شدید است. عکاسانی که خلاقیت، تخصص و تجربه بیشتری داشته و توانائی همگامی با فناوری روز را دارند، دریافتن کار و سفارش موفق تر خواهند بود.

بیشتر بخوانید :  چگونه از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام به درآمد برسیم ؟

وضعیت استخدام عکاس در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام عکاسان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۳ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام عکاسان رشد منفی ۷٫۷ درصدی داشته و رشد متوسطی در آینده برای آن پیش بینی شده است.

 درآمد عکاس

 عکاسانی که در بخش های خصوصی استخدام هستند، با توجه به تخصص، تجربه و توافق انجام شده با کارفرما، حقوق و درآمدهای متفاوتی دارند.
در جدیدترین پژوهش صورت گرفته توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد عکاس در گروههای شغلی مختلف استخراج شده است.

مطابق با این تحقیق حقوق عکاس که در حوزه های مختلف مشغول بکار است، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین ۸۰۰۰۰۰ تومان تا ۲۷۰۰۰۰۰ تومان و در شرکتهای بزرگ بین ۱۱۰۰۰۰۰ تومان تا ۳۰۰۰۰۰۰ تومان می باشد.

البته توجه داشته باشید که این تفاوت درآمدها به میزان سابقه کاری، تجربه و تخصص افراد، حوزه های مختلف کاری، نوع شرکت، شهر محل کار و …. بستگی دارد.

تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

میزان درآمد عکاس در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد عکاس ساعتی ۱۴ دلار  (متوسط مشاغل ۱۶٫۲۷ دلار) در سال ۲۰۱۰ بوده است. مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، درآمد سالانه عکاس ۲۹٫۳۰۰ دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه عکاس  ۵۲٫۸۰۰ دلار(قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه عکاسی برای افراد تازه کار و دستیار بین ۱۸٫۰۰۰ تا ۲۶٫۰۰۰ دلار، برای عکاسان تمام وقت بین۲۷٫۵۰۰ تا ۷۶٫۰۰۰ دلار بوده و برای عکاسان مستقل هم بسته به میزان تخصص و نوع کار درآمدهای مختلفی دارند.

شخصیت های مناسب شغل عکاسی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

 

برخی از عکاسان معروف و مشهور

نیپس مسیر ایرانی ژوزف نیسفور نیپس – مخترع عکاسی، نخستین عکاس جهان و پدر عکاسی نوین
آنی لی بویتز مسیر ایرانی آنی لی‌بویتز – معروف ترین زن عکاس جهان با بیش از ۴۰ سال سابقه عکاسی حرفه ای
هادی شفائیه مسیر ایرانی هادی شفائیه – پدر عکاسی نوین ایران و بنیانگــذار عکاسی آکادمیک در ایـران
فخرالدین فخرالدینی مسیر ایرانی فخرالدین فخرالدینی – از چهره های صاحب نام عکاسی پرتره (چهره)
اصغر بیچاره مسیر ایرانی اصغر بیچاره – قدیمی ترین عکاس سینمای ایران و دارنده بزرگترین آرشیو عکس در کشور
نصراله کسرائیان مسیر ایرانی نصراله کسرائیان – پدر عکاسی قوم شناسی ایران
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *