داستان زندگی برنار آرنو مدیرعامل شرکت LVMH

داستان زندگی برنار آرنو مدیرعامل شرکت LVMH

مقدمه

برنار آرنو، تاجر، سرمایه‌گذار و کلکسیونر آثار هنری فرانسوی و مالک شرکت LVMH است که بیش از ۷۰ برند گران‌قیمت ازجمله لوئی ویتون، هنسی و دام پریگنون را در اختیار دارد. او یکی از برندهای مطرح بانام کریستین دیور را خریداری کرد و آن را از ورشکستگی نجات داد. طبق اعلام مجله فوربز در سال ۲۰۱۸ میلادی برنار آرنو با ثروتی معادل ۷۲ میلیارد دلار، نخستین ثروتمند فرانسه و چهارمین میلیاردر دنیا است. در ادامه همراه ما باشید تا نگاهی به داستان زندگی ثروتمندترین مرد فرانسه داشته باشیم.

داستان زندگی برنار آرنو مدیرعامل شرکت LVMH

برنار آرنو (Bernard Arnault)

 

ثروت خالص: ۷۲ میلیارد دلار

سن: ۶۹ سال

تابعیت: فرانسه

نوع فعالیت: فروش کالاهای لوکس

منبع ثروت: شرکت LVMH (موروثی، خودساخته)

تحصیلات: مهندسی دانشگاه پلی‌تکنیک

افتخارات: نشان افتخار فرانسه ( ۲۰۰۷)

 

سال‌های نخست زندگی

برنار ژان اتین (برنار) آرنو در تاریخ پنجم مارس سال ۱۹۴۹ میلادی در شهر روبه شمال فرانسه به دنیا آمد. پدرش، ژان لئون آرنو کارخانه‌دار و مالک شرکت ساختمانی فیرت – ساوینل (Ferret-Savinel) بود. برنار دوران کودکی‌اش را در شهر روبه سپری کرد و سپس برای ادامه تحصیل به پاریس نقل‌مکان کرد. او پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان ماکسنس شهر روبه به دانشگاه پلی‌تکنیک پاریس رفت و در سال ۱۹۷۱ میلادی با مدرک مهندسی عمران از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. بعدازآن وی با درخواست پدرش به شرکت ساختمان‌سازی و املاک پدری پیوست.

داستان زندگی برنار آرنو مدیرعامل شرکت LVMH

سال‌های نخست زندگی حرفه‌ای

برنار بعد از چند سال فعالیت به‌عنوان مهندس عمران در شرکت فیرت-ساوینل در سال ۱۹۷۶ میلادی توانست پدرش را قانع کند تا با بخش تولیدی شرکت به مبلغ ۴۰ میلیون فرانک  تسویه‌حساب کرده و تمرکز شرکت را به معاملات املاک معطوف کند. او و پدرش مبلغ دریافتی را روی املاک سرمایه‌گذاری کردند و شرکت جدید با تغییر نام به فعالیت خود در حوزه اقامتگاه‌های مسافرتی با امکانات خاص وارد شد. برنار در سال ۱۹۷۴ میلادی به‌عنوان مدیر شرکت مشغول به کار شد و پنج سال بعد یعنی در سال ۱۹۷۹، جانشین پدرش در جایگاه ریاست شرکت شد.

زندگینامه برنار آرنو

در سال ۱۹۸۱ میلادی با روی کار آمدن سوسیالیست‌های فرانسوی، خانواده آرنو به ایالات‌متحده آمریکا مهاجرت کردند ولی برنار به دلیل شم بالای اقتصادی‌اش در آمریکا به گسترش کسب‌وکارش ادامه داد و توانست ساختمان‌های مسکونی در منطقه پالم بیچ ایالت فلوریدا احداث کند. اما سه سال بعد رویکرد سوسیالیست‌های فرانسه به رویکرد محافظه‌کارانه‌تر تغییر کرد و از همین رو برنار تصمیم گرفت بار دیگر به کشورش بازگردد.

بیشتر بخوانید :  سریعترین انسان جهان یوسین بولت

داستان زندگی برنار آرنو مدیرعامل شرکت LVMH

آرنو با کمک بنگاه سرمایه‌گذاری “بانک لازارد” و استفاده از امتیازهای اعطایی از سوی دولت در ازای اینکه شرکت تعدیل نیرو نداشته باشد، شرکت نساجی بوساک را که در بحران مالی و ورشکستگی بود، خرید. درواقع دلیل اصلی آرنو از خرید بوساک، به دست آوردن شرکت زیرمجموعه آن یعنی “کریستین دیور” بود. خانواده آرنو تنها مبلغ ۱۵ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کردند و ۸۰ میلیون دلار باقی‌مانده برای خرید بوساک را شرکت سرمایه‌گذاری لازارد تأمین کرد.

کمی بعد آرنو مجبور شد که تقریباً تمام سرمایه شرکت بوساک را به قیمت ۴۰۰ میلیون دلار فروخته و تنها برند باپرستیژ دیور و فروشگاه “لوبن مارشه” را نگه دارد. او در سال ۱۹۸۵ میلادی به سمت مدیرعاملی شرکت دیور منصوب شد.

داستان زندگی برنار آرنو مدیرعامل شرکت LVMH

LVMH (Moet Hennessy Louis Vuitton)

در سال ۱۹۸۷ میلادی، هنری راکمیه (Henri Racamier) از برنار آرنو خواست تا در شرکت LVMH سرمایه‌گذاری کند. آرنو نیز با خرید ۱٫۸ میلیارد دلار از سهام LVMH  توانست کنترل ۲۴ درصد از سهام این گروه را در اختیار بگیرد. در چند سال بعد او با صرف چند صد میلیون دلار به خرید سهام این شرکت ادامه داد به‌طوری‌که در ژانویه ۱۹۸۹ میلادی، آرنو مالک ۴۳٫۵ درصد از سهام LVMH با ۳۵ درصد حق رأی شد و پس‌ازآن، برنار در سیزدهم ژانویه همان سال به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره اجرایی و مدیرعامل این شرکت انتخاب شد. بعد از به قدرت رسیدن برنار او بسیاری از مدیران ارشد اجرایی شرکت را از کار برکنار و با جایگزینی آن‌ها با افراد مستعد، جان تازه‌ای به شرکت بخشید. این در حالی است که بسیاری، از آرنو به‌عنوان فردی بدطینت که به‌واسطه اخراج‌های متعدد افراد به قدرت رسیده یاد می‌کنند.

زندگینامه برنار آرنو

از آن زمان، آرنو برنامه جاه‌طلبانه‌ای برای رشد و گسترش شرکتش در نظر گرفت و توانست با خرید چندین تولیدکننده کالاهای لوکس ازجمله شرکت عطر و اودکلن گرلن (Guerlain)، شرکت مد و فشن لوکس اسپانیایی لوئوه (Loewe)، شرکت آمریکایی مارس جاکوبز(Marc Jacobs) و سِفورا (Sephora) را در طول دهه نود میلادی، LVMH را تبدیل به یک امپراتوری بزرگ کالاهای لوکس نماید. آرنو در سال ۱۹۹۹ میلادی قصد داشت شرکت گوچی را هم به مجموعه برندهای شرکت تحت رهبری‌اش اضافه کند اما درنهایت با این شرکت به توافق برسد.

بیشتر بخوانید :  شغل‌های سنتی هنگ‌کنگ؛ از رستوران برنج و مار تا جادوگری تضمینی!

کریستین دیور و شرکت LVMH درمجموع ۵۰ برند از معروف‌ترین تولیدات جهانی را در اختیار دارند. برنار آرنو به‌شدت بر نحوه فروش محصولاتش کنترل دارد و به‌شدت بر مکان‌هایی که این محصولات به فروش می‌رسد نظارت دارد. برای مثال تولیدات لویی ویتون فقط از طریق بوتیک‌های این شرکت و با تابلوهای بزرگ لویی ویتون به فروش می‌رسد که در مناطق ثروتمند نشین شهرها تأسیس‌شده‌اند.

برنار برای در اختیار داشتن رسانه‌ای قوی در ابتدا روزنامه اقتصادی “La Tribune” را به قیمت ۱۵۰ میلیون یورو خریداری کرد اما در نوامبر سال ۲۰۰۷ آن را فروخت و با ۲۴۰ میلیون یورو، روی روزنامه دیگری به نام “Les Echos” سرمایه‌گذاری کرد.

داستان زندگی برنار آرنو مدیرعامل شرکت LVMH

لویی ویتون (Louis Vuitton)

لویی ویتون (Louis Vuitton) که به‌اختصار LV نیز خوانده می‌شود شرکت کالای لوکس و خانه مد فرانسوی است که از سال ۱۹۸۹ میلادی تاکنون زیرمجموعه شرکت LVMH است. آرنو از طریق شرکتش، مالک ۴۲ درصد از سهام لویی ویتون است.

 

زندگی خصوصی و فعالیت‌های بشردوستانه

برنار آرنو تاکنون دو بار ازدواج کرده است. ازدواج اول او در سال ۱۹۷۳ میلادی با آن دِواورین  (Anne Dewavrin) بود  که ۱۳ سال ادامه داشت در سال ۱۹۹۰ میلادی این دو از هم جدا شدند. یک سال بعد او با هلن مرسیه یک پیانیست اهل کبک کانادا و کلکسیونر نت‌های موسیقی است ازدواج کرد. آرنو صاحب ۵ فرزند است که یک دختر (دلفین) و یک پسر(آنتوان) از همسر اول و سه پسر از همسر دومش دارد. دخترش دلفین قائم مقام شرکت لویی ویتون و پسرش آنتوان مدیرعامل برلوتی یکی از شرکت های تابعه LVMH و رئیس هیئت مدیره شرکت ایتالیایی لورو پیانا است.

زندگینامه برنار آرنو

شرکت تحت رهبری برنار آرنو در فعالیت‌های بشردوستانه نیز حضور دارد. LVMH حامی شرکت‌ها و مؤسساتی است که در زمینه‌های علمی و پزشکی تحقیق می‌کنند.

برنار آرنو همچنین از کلکسیونرهای است که آثار هنری هنرمندان معروفی نظیر پیکاسو، ایو کلن، هنری مور و اندی وارهول را می‌توان در کلکسیونش پیدا کرد.

 

داستان زندگی برنار آرنو مدیرعامل شرکت LVMH
داستان زندگی برنار آرنو مدیرعامل شرکت LVMH

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *