بررسی هزینه ها و راه اندازی چاپخانه

آمارها نشان می دهد که اکثر کسب و کارهای چاپی کمتر از ۱۰ نفر پرسنل دارند. از طرفی شاهد آن هستیم که تجهیزات چاپ دیجیتال مدرن هر روز کوچکتر و ارزان تر می شوند؛ طوری که با هر بودجه ای میشود یکی از آن ها را خرید و حتی در یک دفتر خانگی آن را نصب کرد، شاید نیازی هم به متخصصین مجرب برای راه اندازی آنها نباشد.

 

بررسی هزینه ها و راه اندازی چاپخانه

 

هزینه خرید دستگاه ها

ما برای انجام هر‌کاری به‌ویژه چاپ، دستگاه‌ها و وسایل خاصی مورد‌نیاز است که هزینه زیادی هم برای خرید آنها لازم است. تقریبا تمام دستگاه‌های چاپخانه‌ها وارداتی است و از کشوری مانند آلمان که مادر صنعت چاپ است، وارد می‌شود. هر نوع چاپی دستگاه خاص خود را لازم دارد. اگر قرار باشد چاپخانه شما چاپ شیت داشته باشد و آن هم چهار رنگ یا پنج رنگ، برای خرید هر دستگاه حدود یک‌میلیارد تومان سرمایه لازم است. چاپ رول پرهزینه‌تر است و هر دستگاه بین ۵ تا ۶‌میلیارد تومان قیمت دارد. تازه این هزینه‌ها مربوط به دستگاه‌هایی است که حداقل ۱۰ سال کار کرده‌اند و هزینه دستگاه‌های صفر و کارنکرده بسیار بیش از اینهاست

 

هزینه‌های چاپخانه‌داری

به طور کلی ۴۰ میلیارد تومان برای خرید مکان و دستگاه‌های چاپ سرمایه لازم است. در واقع کمترین هزینه برای خرید دستگاه‌های چاپ نزدیک به ۱۲ میلیارد است. هزینه حامل‌های انرژی، دستمزد کارگر، بیمه و مالیات و غیره را هم که حساب کنید، به راحتی متوجه می‌شوید که باید با سنجیدن همه جوانب کار، وارد این میدان شوید.
همچنین فضای زیاد موردنیاز، بیشترین هزینه را لازم دارد. مطابق گفته‌های حسینی، مسئول سفارش های چاپخانه هنر سرزمین سبز، حداقل سرمایه برای شروع این کار، ۵۰ میلیارد تومان است.

بیشتر بخوانید :  چطور یک کسب و کار اینترنتی واقعی راه اندازی کنیم ؟

 

نیروی کار

هزینه‌ای که باید هنگام ورود به این صنعت حواس‌تان به آن باشد. برای هر دستگاه چاپ افرادی نیاز دارید. اپراتور اصلی که روی دستگاه کار می‌کند و نفرات کمکی که مثلا مرکب را تنظیم می‌کنند. حدودا هر‌ چاپخانه بسته به تعداد دستگاه‌های چاپ، به نیروی کار متعددی نیاز دارد. هر دستگاه شیت برای شیفت کاری سه نفر نیاز دارد. شیفت‌ها ۲۴ ساعته است،
یعنی کار چاپخانه‌داری، یک کار شبانه‌روزی است و تعطیلی ندارد. حقوق این افراد هم حداقل حقوق اداره کار است. همچنین چاپ رول برای هر شیفت حداقل هشت نفر نیروی کار لازم دارد، مثلا خروجی دستگاه، اپراتور و غیره. خلاصه هر بخش نیروی کار خاص خود را نیاز دارد.

 

تهدیدهای این حوزه

نوسانات اقتصادی در کشوری مانند ایران همیشه یک تهدید جدی برای سرمایه‌گذاران به شمار می‌روداز آنجایی که چاپخانه‌داری و وسایل موردنیاز آن تا حدود زیادی به مواد وارداتی وابسته است، در این مورد نیز باید حواس‌تان را جمع کنید و با دلی قرص وارد این میدان شوید.
ریسک‌ها و تهدیدها به همین‌جا ختم نمی‌شود. چنانکه شاید شما حتی اگر برای خرید یک کتاب اقدام کرده باشید به راحتی متوجه شده‌اید که در چند سال اخیر هزینه خرید کاغذ بسیار زیاد شده است و این را می‌توان از قیمت کتاب‌ها فهمید ، مرکب هم به خاطر وارداتی بودن همین وضع را دارد.

 

ز دارد.

فضای موردنیاز برای چاپخانه

چاپخانه دارها مجوز خود را از اتحادیه صنعت چاپ می‌گیرند. شرایط مکانی خاصی هم برای صدور مجوز لازم است. مثلا چاپ شیت معمولا در فضایی بین ۸۰۰ تا هزار متر انجام می‌شود، اما چاپ رول با توجه به دستگاه و حجم بالای کاغذ، به فضای بسیار بیشتری نیاز دارد. مثلا برای انبارداری کاغذ یک فضای خاص لازم است،
فضایی برای جوهر و مرکب و غیره. بنابراین برای شروع این کار باید بین ۳ هزار تا ۵ هزار متر فضا داشته باشید. هزینه بالای خرید دستگاه‌ها و متراژ بالای فضای موردنیاز برای شروع کار، به خوبی نشان‌دهنده این مسئله است که این کار، از عهده هر‌کسی بر‌نمی‌آید.

بیشتر بخوانید :  بازار درآمدی و آينده شغلي رشته حقوق

آینده روشن بسته‌بندی

در کار چاپخانه‌داری هم هرچه بیشتر بتوانید سفارش بگیرید، درآمد بیشتری خواهید داشت و در نتیجه سرمایه شما در مدت زمان کمتری به حساب بانکی شما عودت داده می‌شود
بنابراین برگشت سرمایه بسته به میزان کاری است که انجام می‌دهید. مطابق اظهارات حسینی، سرمایه‌گذاری در حوزه چاپ و بسته‌بندی بعد از دو سال برگشت داده می شود، زیرا این صنعت هر روز رو به رشد است.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *