آینده شغلی و بازار کار فارغ التحصیلان رشته MBA

آینده شغلی و بازار کار فارغ التحصیلان رشته MBA

تقاضا برای تحصیل در رشته MBA یا همان Master of Business Administration سال به سال در حال افزایش است. یکی از مهم ترین دلایل استقبال جهانی به این رشته را باید در ماهیت میان رشته ای بودن MBA دانست که سبب می شود تا یک دانش آموخته رشته های فنی و مهندسی یا یک دانش آموخته رشته های مدیریت و کسب و کار، با مقولات نوین مهندسی، مدیریتی، تبلیغات، امور مالی، مدیریت پروژه، مسئولیت اجتماعی شرکت ها (CSR)، مدیریت بازاریابی، فناوری اطلاعات، حسابداری شرکت ها (corporate finance)، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، توسعه پایدار، مدیریت زنجیره تامین (SCM)، مدیریت تولید و عملیات و بسیاری از موضوعاتی که در حوزه مدیریت کسب و کار در عصر هزاره سوم نیاز دارد، آشنا شود.

رشته MBA در همه دانشگاه های جهان، سرفصل ثابتی ندارد و هر دانشگاه بنا به اقتضا نیازهای دانشجویان و توانمندی های کادر علمی خود، نسبت به تدوین سیلابس درسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام می کند. مثلا MBA  در بهترین دانشگاه های آمریکا و سوییس، با آنچه در ایران، آسیا و حتی کشورهای اروپایی تدریس می شود تفاوت دارد و این تفاوت را می توان هم از نظر نوع طراحی دروس، شیوه ارائه مطالب، ارتباط با صنعت، کادر تخصصی و مشاوره ای که برای تدریس محتویات دوره در اختیار دانشجویان قرار می گیرد جستجو نمود.

۱۰۰ فرصت تحصیل ارزان در رشته MBA آلمان

برخی از دوره های MBA  به صورت MBA EXECUTIVE است که دوره های کاربردی و اجرایی بوده و هدف آن، دانش اموختگان با تجربه رشته های فنی و مهندسی است که می خواهند با مفاهیم مدیریت کسب و کار در اشل کلان آگاه شده و با ابزارهای نوین مالی و مدیریتی در بیزینس امروز آشنا شوند. معمولا برای ورود به دوره ام بی ای اجرایی، سابقه کار مرتبط نیاز است و کشورهای سوییس، اتریش، فرانسه و آلمان در این زمینه پیشگام هستند. البته اخیرا این رشته در دانشگاه  های سنگاپور به خصوص دانشگاه های دولتی سه گانه این کشور که در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند مثل NUS، این دوره ها را با حضور کارشناسان ارشد مهندسی و کسب و کار از شرکتهای برتر آسیا و غرب برگزار می کنند و شهریه های سنگینی هم برای آموزش متقاضیان طلب می کنند که به نظر می رسد بخش اعظمی از آن را مدیران ارشد شرکت های چند ملیتی تشکیل می دهد.

مطالعه کتاب های MBA، گام اول برای ورود به این رشته است

به هر حال، MBA برای کسانی که می خواهند در جریان سیستم ها و ابزارهای جدید مالی، مدیریت، کنترل پروژه، مدیریت سبد سهام و هم چنین ظرفیت های نوآور مهندسی امروز با رویکردهای توسعه محور و پایدار محور و مسئولیت محور قرار بگیرند، انتخاب خوب و فرصت آفرین است.

بیشتر بخوانید :  هفت ایده برای راه اندازی کسب و کار مناسب برای بازار ایران

در جهانی که روز به روز در حال تغیر است و دانش اموختگان، به عنوان کارشناسان، نیازمند تحلیل اطلاعات صحیح و کاربردی هستند، دوره هایی مثل MBA قادر است تا آن ها را تا حدودی به این ابزار آشنا کند. نقش توان افزای  MBA  را  نباید در ارتقا آگاهی دانش آموختگان رشته های مهندسی و علوم انسانی برای ورود فعالانه و مشتاقانه به بازار کار فراموش کرد. به همین خاطر  است که اکنون در ایران، دانشگاه های ارائه دهنده این رشته با استقبال مخاطبان همراه شده و برخی از متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، به دنبال مراکز ارائه دهنده این رشته هستند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *