آموزش جامع کار با سایت بلاگفا برای شروع وبلاگ نویسی

آموزش جامع کار با سایت بلاگفا برای شروع وبلاگ نویسی

معرفی سیستم وبلاگدهی بلاگفا

کمتر کسی است که با اینترنت کار کرده باشد و اسم بلاگفا را نشنیده باشد. بلاگفایی که رتبه اول را در بین سایت های ایرانی از نظر بازدید در سایت الکسا داراست. حتی شاید شما که در حال خواندن این نوشته هستید خود دارای یک یا چندین وبلاگ در این سیستم باشید، و شاید اصلا شناخت جهان مجازی را با بلاگفا آغاز کرده باشید. در این نوشته گوشه نگاهی به سرویس بلاگفا می اندازیم.

آموزش جامع کار با سایت بلاگفا برای شروع وبلاگ نویسی

آموزش جامع کار با سایت بلاگفا برای شروع وبلاگ نویسی

بلاگفا کار خود را به طور آزمایشی در اواسط آذر ماه سال ۱۳۸۳ شروع کرد. در همان آغاز به کار این سرویس تعداد زیادی از افراد برای داشتن یک وبلاگ در این سایت ثبت نام کردند. شاید داشتن یک صفحه شخصی در اینترنت خواست و تمایل هر فردی است. از این رو با داشتن یک سری ویژگی ها که در سرویس دهنده های قبلی دیده نمیشد پیشرفت خود را شروع کرد.

Blogfa-Logo-لوگوی-بلاگفا

بلاگفا | Blogfa

به گفته خود موسس این سرویس، “بلاگفا اولین نیست ولی می خواهیم بهترین باشیم”. این گفته علیرضا شیرازی مدیر این سرویس است. که در وبلاگ خود در همان اوایل بدان اشاره می کرد.  ایشان ویژگی هایی را برای بلاگفا مدنظر قرار داده بود که می خواست بهترین باشد. و شاید هم تا حدودی به هدفش رسید.

شاید اولین گزینه برای یک شخص که تمایل ساخت یک وبلاگ در اینترنت را دارد، همین بلاگفا باشد. این به دلیل معروفیت و همچین کیفیتی است که در برخی زمینه ها از آن خود کرده است. ولی باید دانست که بلاگفا تمام ویژگی های یک سرویس دهنده خوب را ندارد و جای کار فراوان دارد.

در حال حاضر می توان صفاتی را که بلاگفا را به اینجا رساند نام برد. صفاتی که موفقتش را مدیون آنهاست.

خود نام سایت بلاگفا یک ویژگی بسیار عالی است که شاید دیگر ویژگی ها را پشت سر خود می آورد. کلمه بلاگفا هم دارای مفهوم است، هم افراد برای داشتن یک وبلاگ آن را به عنوان دنباله نام وبلاگ خود می توانند بپذیرند. علاوه بر این شناخت هر فرد از وبلاگ با نام بلاگفا همراه است. پس نام برای یک سرویس وبلاگ دهی می تواند خیلی مهم قلمداد شود.

شاید یک کاربر ساده از مضررات کاهش سرعت بر دیگر عوامل موفقیت وبلاگ آگاه نباشد، ولی همین که کاهش سرعت را حس کند، حس بی اعتمادی نسبت به آن سرویس پیدا می کند. بلاگفا روی این موضوع به خوبی کار کرده است. طوری که شاید کمتر زمانی باشد که یک کاربر در زمان کار بروی وبلاگ با کاهش سرعت روبرو شود، که در مقابل حجم سرویس دهی خود بسیار خوب است. پس سرعت تقریباً خوب بلاگفا را می توان جزء عوامل موفقیت آن به حساب آورد.

سادگی در استفاده و محیط کاربر پسند از اهدافی بود که خود موسس این سرویس بدان اشاره می کرد و همین عامل یکی از عوامل مهم موفقیت این سرویس است. شما در عرض چند ثانیه یک وبلاگ می سازید و با مدیریت بسیار ساده، وبلاگ خود را به روز می کنید. دقیقا به سادگی گشت و گذار در اینترنت. و درگیری های دیگر سرویس ها را ندارید. این همان چیزی است که یک کاربر تازه وارد به آن شدیداً علاقه نشان می دهد که فارق از پیچیدگی ها به کنجکاوی خود بپردازد.  ولی از آن طرف هم کاربران با تجربه ترجیح می دهند از امکانات بیشتر و پیچیده تر برای موفقیت بیشتر وبلاگ خود استفاده کنند، پس شاید هیچ سرویس وبلاگ دهی نتواند آنها را ارضا کند. در اینجا دو موضوع کاملا ضد و نقیض روی میدهد که سرویس هایی که بروی دومین عامل کار می کنند و رابط کاربری شلوغی را محیا میکنند ضرر بزرگی را متحمل می شوند، چون کاربران تازه وارد اصلاً تمایلی به بمب باران شدن با امکانات ندارند، آنها می خواهند نیاز خود را در کمترین زمان برطرف کنند. از آن طرف هم کاربران حرفه ای خواسته هایشان بیشتر شده و تدابیری را برای پیشرفت کار خود در نظر می گیرند.

آن چیزی که در بلاگفا شاهد آن بودیم هدف قرار دادن دسته اول کاربران و سادگی در امر وبلاگ نویسی بود، که الان هم شما با پشت سر گذاشتن چند مرحله بسیار ساده یک یا چند وبلاگ می توانید داشته باشید و مدیریت کنید.

البته این سرویس تماماً دارای ویژگی های خوب نیست. اینها مهمترین هایی بود که توانست بلاگفا را به اوج برساند. این سرویس نواقصی هم دارد که بتواند کاربران خود را راهی دیگر سرویس ها کند، و هر از چند گاهی به امکانات این سایت اضافه می شود که می تواند خوش یوم باشد.

بیشتر بخوانید :  اصول زیباتر دیده‌شدن در عکاسی مد

 

 

ساخت و ایجاد وبلاگ جدید در بلاگفا

شما قصد ساخت یک وبلاگ جدید در سیستم وبلاگدهی Blogfa.com را دارید؟ تا آخر این مقاله با ما همراه شوید و پس از آن دست به کار شوید. در این نوشته به شما نشان خواهیم داد چطور در چند گام ساده در سیستم وبلاگ‌دهی بلاگفا صاحب وبلاگ رایگان شوید. پس کافی است این سه مرحله آسان را یکی یکی تا تحویل وبلاگ طی کنید.

اگر تصمیم خود را برای ساخت یک وبلاگ در بلاگفا گرفته اید، باید عرض کنم که این کار در عرض فقط یک دقیقه قابل انجام است. برای این کار اول باید به آدرس سایت بلاگفا بروید. در صفحه اول بعد از توضیحاتی که در وسط صفحه نمایان است، در زیر آن یک تصویر با اسم ایجاد وبلاگ جدید را می‌بینید که باید برای شروع مراحل ثبت نام روی آن کلیک کنید.

new-weblog-in-blogfa

صفحه اصلی سایت بلاگفا

برای راحتی کار شما از همین جا هم می‌توانید روی عکس زیر کلیک کنید تا مراحل ثبت نام برای شما در این سیستم شروع شود.

دکمه-ایجاد-وبلاگ-جدید-در-بلاگفا

مراحل ثبت نام در بلاگفا بسیار ساده است. بعد از اینکه روی پیوند بالا کلیک کردید، وارد صفحه‌ای می‌شوید که اطلاعاتی را که برای تحویل دادن وبلاگ به شما نیاز است را باید وارد کنید. در تصویر زیر شما شکل و شمایل صفحه اطلاعات ورودی را می‌بینید که باید بر مبنای توضیحاتی که به هر قسمت منتسب شده است عمل کنید.

صفحه ثبت نام سایت بلاگفا برای ساخت وبلاگ جدید

صفحه ثبت نام سایت بلاگفا همراه با جزئیات

۱- نام کاربری: شما باید در این قسمت یک نام کاربری انتخاب کنید. نام کاربری همان عبارتی است که شما با آن در سایت بلاگفا شناخته می‌شوید و اجازه ورود را به شما می‌دهند. همچنین آدرس وبلاگ شما هم با همین نام شروع می‌شود، پس در انتخاب این گزینه دقت کنید تا بعداً دچار مشکل نشوید. برای انتخاب نام کاربری شما فقط اجازه استفاده از حروف انگلیسی و اعداد را دارید. پس دقت کنید در حین نوشتن، زبان رایانه شما لاتین باشد و از علائم دیگر استفاده نکنید.

۲- کلمه عبور: کلمه عبور همان رمز عبوری است که با آن اجازه ورود به قسمت مدیریت وبلاگ را پیدا می‌کنید. در این بخش شما باید یک کلمه عبور مطمئن و غیر قابل حدس انتخاب کنید تا امنیت وبلاگ شما تا حد زیادی تامین شود. در کلمه عبور شما باید از کاراکترهایی مانند ( -_()^%$#@!=+\\{}/.,[] ) هم برای افزایش قدرت آن بهره ببرید. فقط فراموش نکنید که این رمز را در مکانی امن و حفاظت شده نگه دارید. هر چند اگر این رمز را گم کنید دوباره قابل بازیابی است، ولی اگر کسی به غیر از شما با این رمز به وبلاگ شما وارد شد دیگر قابل بازیابی نیست؛ پس دقت کنید.

۳- تکرار کلمه عبور: در این بخش برای تایید کلمه عبور، همان رمزی را که در بخش شماره ۲ نوشتید را دوباره با دقت در این قسمت وارد کنید. دقت کنید که کلمه عبور به بزرگی و کوچکی حروف حساس است.

۴- عنوان وبلاگ: برای وبلاگ خود چه عنوانی را انتخاب کردید؟ عنوانتان را در این بخش بنویسید. عنوان را هم بعداً از قسمت تنظیمات وبلاگ می‌توانید تغییر دهید.

۵- نام نویسنده:  برای نام نویسنده شما می توانید هم نام حقیقی خود را بنویسید، یا یک نام مستعار برای خود انتخاب کرده و در این قسمت بنویسید. این نام همراه هر مطلب در وبلاگ شما برای نسبت دادن آن نوشته به نویسنده استفاده می‌شود.

۶- شرح وبلاگ: یک  شرح مختصر و مفید از آنچه که برای آن وبلاگتان را ساختید بنویسید. سعی کنید که با محتویات وبلاگ تناسب داشته باشد و از علائم خاص هم برای زیبا سازی آن استفاده نکنید، که این موضوع از خیلی جهات به نفع شماست.

۷- ایمیل خصوصی: در این بخش آدرس یک ایمیلی که فقط جهت ارتباط بلاگفا با شما کاربرد دارد را یادداشت کنید. این ایمیل باید تا می‌شود خصوصی باقی بماند. این آدرس برای زمانی که مثلا رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید کاربرد دارد، که بلاگفا رمز عبور جدید را برایتان به این آدرس می‌فرستد.

۸- ایمیل نویسنده: آدرس نامه الکترونیکی که در این بخش وارد می‌کنید با قبلی تفاوت دارد. این آدرس برای ارتباط کاربران وبلاگ شما با شماست. یعنی در وبلاگ شما این آدرس دیده می‌شود ولی ایمیل خصوصی نه. اگر می‌خواهید ایمیلی که بازدید کنندگان وبلاگ شما با آن با شما ارتباط دارند متفاوت باشد، یک آدرس دیگر را در این بخش وارد کنید. این گزینه اختیاری است و می‌توانید آن را خالی رها کنید.

بیشتر بخوانید :  آموزش حذف فایل های اضافی و تکراری در درایو ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

۹- منطقه زمانی: اگر در ایران زندگی می کنید و می‌خواهید مطالب شما با زمان رسمی ایران هماهنگ باشد، بهتر است این گزینه را به حالت پیش فرض خود یعنی “تهران” رها کنید و گرنه منطقه زمانی دیگری را از فهرست کشویی انتخاب کنید. این بخش برای زمان‌های ارسال نوشته کاربرد دارد.

۱۰- ایجاد وبلاگ: پس از آنکه تمامی گزینه‌ها را به درستی پر کردید حال وقت ارسال این اطلاعات برای تحویل گرفتن یک وبلاگ جدید است. ولی قبل از آنکه این دکمه را بفشارید بهتر است قوانین استفاده از سرویس وبلاگ دهی بلاگفا را که در بالای همین بخش قرار دارد مطالعه کنید، تا متوجه این موضوع باشید که چه افعالی مخالف قوانین این سرویس است و با انجام آنها شما متخلف شناخته می‌شوید. بهتر است چند دقیقه از وقتتان را برای مطالعه آن اختصاص دهید. برای ساخت وبلاگ هم بروی این دکمه کلیک کنید.

۱۱- انصراف : اگر در حین مراحل ثبت نام به هر دلیلی از انجام این کار منصرف شدید، می‌توانید با انتخاب این گزینه ایجاد وبلاگ را لغو کنید.

۱۲- راهنما : در بخش راهنمای این صفحه هم شما با موضوعاتی هنگام ثبت نام یاری می‌شوید، که از پیش آمدن مشکلات بعدی جلوگیری می‌کند.

کار شما با پر کردن گزینه های مورد نیاز و فشردن کلید “قبول قوانین سایت و ایجاد وبلاگ” به اتمام می‌رسد. ولی ممکن است با فشردن این کلید اخطارهایی را به شما بدهد که باید اول آنها را رفع کنید و سپس اقدام نمایید.

اخطارهایی که ممکن است به شما داده شود، می‌تواند در اثر این موارد باشد، پس لطفا آنها را بررسی کنید:

 • نام کاربری یا نام وبلاگ شما قبلا به ثبت رسیده باشد: در این صورت شما باید یک نام دیگر را انتخاب کنید. بیشتر اخطارها از این نوع می‌باشد.
 • رمز عبور شما خیلی ساده یا همنام با نام کاربری باشد: باید رمز عبور را تغییر و سخت‌تر کنید.
 • برخی گزینه‌های اجباری را پر نکرده باشید: گزینه‌هایی که اجباری هستند را حتماً پر کنید.
 • تکرار کلمه عبور با مورد قبلی یکی نباشد: دقیقاً کلمه عبور قبلی را به دقت وارد کنید.

پس از تمام این اعمال اگر صفحه زیر برای شما ظاهر شد کار شما تمام است:

صفحه اتمام ساخت وبلاگ

صفحه اطلاع از اتمام ساخت وبلاگ

به شما تبریک می‌گوییم.
وبلاگ شما در بلاگفا با موفقیت ساخته شد. اطلاعات ورود به مدیریت وبلاگ به ایمیل خصوصی که در بخش ثبت نام وارد کردید ارسال می‌گردد. برای ورود به این بخش باید از صفحه اصلی سایت بلاگفا با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور به بخش مدیریت وبلاگ‌تان وارد شوید و کنترل تمام موارد وبلاگ را از آنجا بدست بگیرید. اگر می‌خواهید مراحل ساخت وبلاگ جدید در بلاگفا را به صورت تصویری ببینید،

 

آشنایی با محیط کاربری بلاگفا

پس از اینکه وبلاگ خود را در بلاگفا ایجاد کردید، حالا نوبت به آشنایی با محیط و رابط کاربری آن است. اگر تا به حال وبلاگ نداشتید یا در سرویس‌های دیگر مشغول به کار وبلاگ نویسی بودید، معمولاً تمامی سرویس‌ها شبیه همدیگر هستند و کار از این نظر ساده است. در این نوشته شما با ظاهر و قسمت‌های مختلف صفحه میز کار بلاگفا آشنا می‌شوید.

برای کار با هر سرویس وبلاگ‌دهی شاید آن اوایل کار کمی سخت باشد، مخصوصاً اگر در اینترنت تازه وارد باشید. ولی باید بدانید که کم‌کم تمامی فنون کار دستتان می‌آید و از آن لذت خواهید برد.

در بلاگفا شما با رابط کاربری بسیار ساده‌ای طرف هستید و همانطوری که گفته شد همین امر یکی از ویژگی‌های این سایت است. برای شروع، اول باید وارد قسمت مدیریت وبلاگ خود شوید. برای ورود به قسمت مدیریت می‌توانید از صفحه اول آن استفاده کنید و با وارد کردن نام کاربری و رمزعبور در قسمت بالا سمت راست وارد مدیریت وبلاگ خود شوید. ولی برای اینکه کارتان ساده تر شود، بهتر است از یک شیوه راحت‌تر استفاده کنید و آن علامت گذاری یا Bookmark کردن آدرس ورود به وبلاگ است. اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده می‌کنید کافی است پیوند آن را که در بالای سایت بلاگفا قرار دارد به داخل سربرگ مرورگر خود بکشید و از این پس برای وارد شدن بروی آن پیوند که در مرورگر شما ایجاد شده است کلیک کنید.

پس از اینکه با نام کاربری و رمز عبوری که هنگام ثبت نام تعیین کردید، وارد مدیریت شدید با یک صفحه‌ای مانند زیر روبرو خواهید شد:

 

صفحه اصلی بخش مدیریت وبلاگ بلاگفا
صفحه اصلی بخش مدیریت وبلاگ بلاگفا

این صفحه همان میز کار مدیریت وبلاگ شماست، این صفحه قسمت هایی که بیشتر از بقیه ممکن است استفاده شود را برایتان فهرست می‌کند. پس کافی است بروی پیوندی که قرار است شما را به آن قسمت ببرد کلیک کنید. مثلاً برای ارسال مطلب جدید روی پیوند آن کلیک کنید. که تمامی قسمت‌ها همراه با جزئیات در نوشته‌های دیگر توضیح داده شده است.

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید ما این صفحه را برای شما به سه قسمت عمده تقسیم کرده‌ایم.

قسمت اول که بزرگترین بخش میز کار را شامل می‌شود در وسط قرار گرفته است و شما را قادر به انجام وظایف مکرر خود بروی وبلاگ می‌کند.

قسمت دوم شامل یک نوار کناری است که در قسمت راست قرار گرفته است. تمامی بخش‌های مدیریت وبلاگ از این نوار قابل دسترس است، حتی بخش‌هایی که در قسمت اول بودند در این بخش تکرار می‌شوند. با کلیک بروی هر کدام، همان بخش برایتان باز می‌شود و می‌توانید شروع به ویرایش همان بخش کنید.

و اما قسمت سوم از میز کار بلاگفا، در این قسمت شما با آخرین نوشته‌هایی که منتشر کردید سرو کار دارید که در انتهای صفحه قرار دارد. این بخش ۵ نوشته آخر را برایتان نشان می‌دهد تا بدون کار اضافی به ویرایش آنها بپردازید.

این تعریفی از میز کار بلاگفا بود که بعد از مدتی کار کردن به آن مسلط می‌شوید. بقیه قسمت‌های مدیریت وبلاگ همانطوری که گفته شد از طریق پیوندهایی که در این صفحه قرار دارد قابل دستیابی است.

 

ورود و خروج از مدیریت وبلاگ در بلاگفا

برای ارسال نوشته یا انجام تنظیمات وبلاگ در بلاگفا، ابتدا باید وارد قسمت مدیریت شد. پس از وارد شدن به قسمت مدیریت وبلاگ، هر نوع تنظیمات و اَعمالی که مد نظر شماست می‌توانید انجام دهید. واضح است که این به دلیل دسترسی به قسمت مدیریت فقط توسط مدیر وبلاگ و یا شخصی است که رمز عبور را دارد. در این مقاله طریقۀ ورود و خروج از مدیریت وبلاگ در بلاگفا به طور کامل همراه با جزئیات شرح داده می‌شود.

برای ورود به قسمت مدیریت شما به دو مورد احتیاج دارید، اول نام کاربری و دوم کلمه عبور. این دو مورد را هم باید از زمان ثبت نام در اختیار داشته باشید. سپس به صفحۀ اول سایت بلاگفا به آدرس Blogfa.com بروید و با ورود این اطلاعات به مدیریت وبلاگ خود راه یابید. این یک روش ساده برای ورود به قسمت مدیریت بود.

ولی برای سهولت کار شما که شاید هر روز چندین بار به وبلاگ خود سر می‌زنید یک راه کار بهتر سراغ داریم. این راه کار همان علامت گذاری صفحه ورود در مرورگر یا Bookmark کردن صفحه ورود است. با این کار دیگر برای هر بار ورود، احتیاج به وارد کردن آدرس سایت بلاگفا در نوار آدرس مرورگر ندارید.

برای علامت گذاری صفحه هم، ما از صفحه خاص ورود کاربران استفاده می‌کنیم، نه از صفحه اصلی. چون صفحه اول با توجه به حجم و تبلیغاتی که دارد شاید سرعت خوبی برای باز شدن نداشته باشد. پس پیشنهاد می‌شود برای ورود به قسمت مدیریت، مستقیماً از صفحه ورود آن استفاده کنید؛ یعنی این صفحه را در مرورگر علامت گذاری کنید.

صفحه ورود بلاگفا

صفحه ورود بلاگفا

برای علامت گذاری صفحه در مرورگرهای مختلف طرز کار کمی متفاوت است، ولی در کل کافی است روی پیوند زیر که برای صفحه ورود به بلاگفا در نظر گرفته شده است راست کلیک کنید و در Internet Explorer گزینه Add to favorites را برگزینید. با این کار یک پنجره برای شما باز می‌شود که در اصل باید نامی برای آن انتخاب کنید ولی نام پیش فرض خوب است، پس بر روی Add کلیک کنید.

صفحه ورود مدیریت بلاگفا

از این پس برای اینکه مستقیماً به صفحه ورود وارد شوید از درون مرورگر IE روی Favorites مانند شکل زیر کلیک کنید و پیوند صفحه ورود بلاگفا را برگزینید.

Bookmark گذاری در مرورگر IE

علامت گذاری صفحه در IE

برای انجام دادن این کار در مرورگر Firefox دقیقاً همین کار را انجام دهید ولی بعد از اینکه بر روی پیوند بالا کلیک کردید، گزینه Bookmark this link را انتخاب کنید، و پس از باز شدن پنجره روی Save کلیک کنید. برای اینکه علامت گذاری خود را در مرورگر پیدا کنید باید از دکمه Firefox روی Bookmarks کلیک کنید تا پنجرۀ علامت گذاری‌ها برای‌تان نمایان گردد. سپس بر روی پیوندی که آن را دقایقی پیش ذخیره کردید کلیک کنید. برای هر بار ورود به قسمت مدیریت روی همین پیوند کلیک کنید.

در نسخه‌های جدید مرورگر فایرفاکس یا مرورگرهای دیگر، این دکمه به شکل یک نماد ستاره داخل مربع در آمده است که معمولاً در بالای پنجره وجود دارد. زمانی که روی آن کلیک می‌کنید، یک فهرست از تمامی نشانی‌های علامت گذاری شده ظاهر می‌شود که به مانند تصویر زیر دسته‌بندی شده هستند.

Bookmark گذاری در مرورگر Firefox

علامت گذاری صفحه در Firefox

در صفحه ورود اگر می‌خواهید وارد وبلاگ‌های گروهی که شما یکی از نویسندگان آن هستید شوید، باید بدین صورت عمل کنید؛
نام کاربری شما برای ورود به وبلاگ‌های گروهی بدین شکل است: ترکیب نام کاربری خود + @ + بخش اول آدرس وبلاگ، مانند: arash@myblog

و اما برای خروج هنگام اتمام کار در قسمت مدیریت بلاگفا بهتر است همیشه روی دکمه خروج کلیک کنید. این مورد مخصوصاً در زمانی که از رایانه‌های عمومی مانند کافی‌نت‌ها استفاده می‌کنید خیلی مهم است. چرا که اگر از قسمت مدیریت خارج نشوید ممکن است فرد دیگری پس از شما به وبلاگ شما دست پیدا کند. پس همیشه روی این گزینه پس از اتمام کار کلیک کنید. دکمۀ خروج در سه مکان موجود است: نوار بالای قسمت مدیریت، در صفحه میز کار و انتهای فهرست سمت راست.

خروج از محیط مدیریت وبلاگ بلاگفا

ارسال مطلب جدید در وبلاگ بلاگفا

مهمترین کاری که شما بعد از ساخت وبلاگ پیش رو دارید، ارسال مطلب و محتوا به وبلاگ خود است، که کار شما از اینجا تازه شروع می شود. به روز رسانی وبلاگ با ارسال مطلب از ویژگی های اصلی یک وبلاگ زنده است. برای اینکه بتوانید یک وبلاگ پربازدید داشته باشید باید هر چه می توانید فواصل بین ارسال مطالب را کمتر کنید.

ارسال مطلب از جذاب‌ترین مراحل وبلاگ‌داری است. برای این کار در بلاگفا شما راهکار بسیاری ساده‌ای پیش رو دارید. برای ارسال مطلب به صفحه مدیریت وبلاگ خود در بلاگفا وارد شوید. در همان صفحۀ اولی که برای‌تان باز می‌شود از دو راه می‌توانید به صفحه ارسال مطلب بروید. اول اینکه روی “ارسال مطلب جدید” در خود میز کار کلیک کنید، یا در هر کجای مدیریت که هستید روی “پست مطلب جدید” از نوار کناری کلیک کنید. به هر حال صفحه ارسال مطلب جدید برای‌تان باز می‌شود.

ارسال مطلب جدید در وبلاگ بلاگفا قدیمی

دکمه های ارسال مطلب

در این صفحه شما ابزارهایی را برای ارسال نوشته در اختیار دارید. هر کدام از این قسمت‌ها را در شکل زیر شماره گذاری کردیم و در زیر تک تک را توضیح دادیم.

ارسال مطلب جدید در وبلاگ بلاگفا قدیمی

صفحه ارسال مطلب در بلاگفا

۱- اولین بخش برای ارسال یک نوشته در وبلاگ، عنوان آن مطلب است. روی این قسمت خیلی باید کار کنید. عنوان باید صریح و واضح باشد و نشان دهندۀ محتوای آن نوشته فقط در چند کلمه باشد. عنوان را خیلی کوتاه یا خیلی بلند انتخاب نکنید.

۲- در این بخش که با یک پس زمینۀ آبی مشخص است، ابزارهایی را برای ویرایش متن نوشته در اختیار دارید. مثلاً می‌توانید اندازه یا قلم متن خود را از این بخش تعیین کنید، یا یک بخش از متن را ضخیم، کج و زیرخط‌دار کنید. یا حتی پیوندی را به متن خود بیافزایید. هر کاری را که بخواهید روی نوشته اصلی مطلب خود انجام دهید از این قسمت قابل انجام است.

۳- در این جعبه که با شمارۀ ۳ علامت گذاری شده، شما باید قسمتی از متن اصلی مقاله خود را بنویسید، که می‌خواهید در صفحۀ اصلی وبلاگ به نمایش درآید. در واقع بهتر است خلاصه‌ای کوتاه از همان نوشته باشد تا خواننده وبلاگ با خواندن آن اگر تمایل به خواند ادامۀ آن پیدا کرد، روی ادامۀ مطلب کلیک کند. یادتان باشد که این بخش (در بلاگفا) در ادامه مطلب تکرار نخواهد شد.

۴- اگر می‌خواهید نوشتۀ شما ادامه مطلب داشته باشد، می‌توانید روی این دکمه کلیک کنید تا یک جعبه دیگر برای‌تان باز شود و متنی که می‌خواهید در ادامۀ مطلب ظاهر شود را در آن وارد کنید. دقت کنید که ادامۀ مطلب در صفحات اصلی وبلاگ نمایش داده نمی‌شوند، در عوض در صفحۀ اول زیر هر نوشته یک پیوند “ادامه مطلب” می‌آید که بازدید کننده با کلیک روی آن به ادامۀ مطلب می‌رود.

جعبه‌ای که با کلیک روی این دکمه برای‌تان باز می‌شود، دقیقاً مانند بالایی است و می‌توانید از ابزارهای ویرایشگر متن آن هم استفاده کنید.

بخش‌های شماره ۳ و ۴ عمده زمان شما را به خود اختصاص می‌دهند، پس بهتر است اول متن خود را در یک نرم افزار ویرایشگر متن بنویسید و از آنجا متن خود را هنگامی که به اینترنت متصل شدید وارد این بخش کنید.

۵- انتخاب موضوع مطلب: اگر شما برای مطالب وبلاگ خود موضوعاتی را انتخاب کردید، در اینجا نشان داده می‌شوند. موضوعات وبلاگ همان دسته بندی مطالب وبلاگ است که نوشته‌هایتان را به نوعی دسته‌بندی می کند. مطلبی که در حال کار روی آن هستید مربوط به هر دسته است می‌توانید تیک آن را بزنید. حتی می‌توانید بیشتر از یک موضوع را برای یک نوشته انتخاب کنید ولی بهتر است این کار را نکنید، چون مطالب شما در چند دسته به نمایش در می‌آید و این شاید برای بازدید کننده خوش آیند نباشد، مگر این که مطلب شما به هر دو دسته ربط داشته باشد.

۶- با انتخاب ثبت موقت، مطلب شما با فشردن دکمه “ثبت مطلب” در وبلاگ به نمایش در نمی‌آید. در عوض به صورت پیش نویس برای آنکه بعداً آن را منتشر کنید تبدیل می‌شود. فقط اگر دفعۀ بعدی خواستید این نوشته را منتشر کنید، این گزینه را غیر فعال کنید.

۷- با فشردن این دکمه اگر ثبت موقت را انتخاب نکرده باشید، مطلب شما فوراً در وبلاگ به نمایش در می‌آید. یعنی باید پس از بررسی کردن تمام موارد مطلب خود را انتشار دهید. پس مورد ۸ را هم بخوانید و سپس مطلب را منتشر کنید.

۸- در این بخش تنظیمات اضافی ولی ضروری نوشته قرار گرفته است، که به صورت سربرگ وجود دارد. اولین سربرگ مربوط به کلمات کلیدی است. کلمات کلیدی یک نوع دسته بندی از مطالب وبلاگ است. یعنی شما به هر نوشته حداکثر ۵ برچسب اختصاص می‌دهید و این نوشته با این برچسب‌ها شناخته می‌شود، به علاوه از طریق این برچسب‌ها هم می‌توانید از موتور جست و جو ورودی داشته باشد، پس بازدید شما هم زیاد می‌شود ولی بهتر است تعداد آن را بیش از ۳ عدد انتخاب نکنید. برچسب‌ها باید با ویرگول یا + (بدون فاصله) از هم جدا شوند.

سربرگ بعدی مربوط به نحوه نظردهی برای همان نوشته است. در این قسمت یک جعبه کشویی است که می‌توانید نحوه نمایش نظرات را انتخاب کنید.

سربرگ نظرات در صفحه ارسال مطلب بلاگفا - قدیمی

سربرگ تنظیمات نظرات

سربرگ تاریخ و زمان ارسال مطلب به شما امکان ویرایش زمان و تاریخی که در نوشته‌ها نشان داده می‌شود را می‌دهد. حتی از این قسمت می‌توانیدپست ثابت و پست به آینده را هم تنظیم کنید. ولی اگر می‌خواهید مطلب شما همینک ارسال شود، گزینۀ “تاریخ و زمان ارسال با توجه به زمان حاضر تنظیم شود” را انتخاب کنید و سپس مطلب خود را منتشر کنید.

سربرگ تنظیمات تاریخ و زمان ارسال مطلب بلاگفا - قدیمی

سربرگ تنظیمات تاریخ و زمان ارسال

و سربرگ آخری مربوط به قرار دادن رمز برای نمایش نوشته می‌شود. اگر می‌خواهید تنها افرادی که رمز عبور را دارند قادر به خواندن مطلب شما باشند، در این سربرگ یک رمز برای نوشتۀ خود انتخاب کنید وگرنه آن خالی بگذارید.

سربرگ تعیین رمز عبور در ارسال مطلب بلاگفا - قدیمی

سربرگ تعیین رمز عبور

حال کار شما تمام است. شما آمادۀ ارسال یک مطلب ناب پس از تلاشی برازنده هستید. پس اگر همه چیز وفق مراد است بر روی “ثبت مطلب و بازسازی وبلاگ” کلیک کنید. امیدواریم با ارسال مطالبی نو به رشد وبلاگ خود کمک کنید.

مدیریت مطالب قبلی در بلاگفا

زمانی که شما در بلاگفا مطلبی را ارسال می کنید، هنوز به آن برای ویرایش یا حذف کردن، دسترسی دارید. قسمتی در مدیریت بلاگفا که به نام مدیریت مطالب قبلی شناخته می شود، به شما اجازه مدیریت نوشته ها و نظرات مربوط به هر کدام را می دهد. پس برای توضیح بیشتر این قسمت با تجارنت همراه باشید.

برای مدیریت مطالبی که قبلاً نوشته اید شما باید به آرشیو مطالب وبلاگ مراجعه کنید. برای این کار ابتدا وارد قسمت مدیریت وبلاگ خود شوید، و از فهرست کناری بروی “مدیریت مطالب قبلی” کلیک کنید تا صفحه مورد نظر برایتان باز شود.

صفحه مدیریت مطالب قبلی در بلاگفا

مدیریت مطالب قبلی در بلاگفا

در این صفحه که شمایی از آن را در بالا می بینید، شما تمامی نوشته های ارسال شده را به صورت ردیف هایی پشت سرهم مشاهده می کنید. در سمت راست هر ردیف تاریخ ارسال نوشته و سپس عنوان همان نوشته نشان داده شده. در سمت چپ هر ردیف هم شما گزینه هایی را برای مدیریت همان نوشته در اختیار دارید.

با کلیک بروی علامت ضربدر قرمز رنگ حذف نوشته، آن نوشته پس از تاییدی که از شما می گیرد برای همیشه پاک خواهد شد. دقت کنید که اگر اشتباهی روی این دکمه کلیک کنید نوشته شما برای همیشه پاک خواهد شد و قابل برگشت نیست، پس دقت کنید.

با کلیک بروی شکل قلم و کاغذویرایش نوشته، صفحه ویرایش همان نوشته باز می شود. تمامی اعمالی که هنگام ارسال یک مطلب به وبلاگ می توانستید روی نوشته انجام دهید، هنگام ویرایش آن هم قادر به انجام آن هستید. مثلا شاید بخواهید دسته ای که آن مطلب در آن قرار می گیرد را عوض کنید که در این صورت روی همین دکمه کلیک کنید.

نظرات مربوط به هر مطلب هم که توسط خوانندگان وبلاگ شما نوشته شده، به صورت یک پیوند در دسترس است که با کلیک بروی آن نظرات نشان داده می شود. اگر برای نوشته ای هنوز نظری ثبت نشده باید عبارت “بدون نظر” نمایش داده می شود.

در بالای این فهرست شما یک نوار کشویی را مشاهده می کنید که با استفاده از آن می توانید نوشته های مختص به یک ماه را ببینید. مثلا شاید شما بخواهید مطالب مربوط به دو ماه قبل را ببینید و در صورت نیاز آنها را ویرایش کنید. از نوار کشویی ماه مورد نظر را برگزینید، و سپس مطالب شما فهرست وار نمایش داده می شوند.

 

دسته بندی مطالب در وبلاگ بلاگفا

شما در وبلاگ خود شروع به نوشتن مطلب می کنید، از هر آنچه که برای آن وبلاگ خود را برپا کرده اید. ولی آیا نباید این نوشته ها به صورت اصولی دسته بندی شوند و به یک شیوه درست طبقه بندی گردند؟ شما در وبلاگ خود می توانید مطالب را دسته بندی کنید و هر مطلب را در یک یا چند دسته قرار دهید، تا بازدیدکنندگان و حتی خودتان از روند کاری خود مطلع شوید.

فرض کنید که یک قفسه کتاب دارید و در آن کتاب های متعددی است، شما برای اینکه کتاب های مورد نیاز خود را سریعاً پیدا کنید، سعی می کنید که کتاب ها را تا حدودی دسته بندی کنید. به عنوان مثال ممکن است هر طبقه را به یک یا چند نوع کتاب خاص اختصاص دهید.

طبقه بندی مطالب وبلاگ

طبقه بندی مطالب

دقیقاً در وبلاگ شما برای دسته بندی مطالب چنین کاری را باید انجام دهید، تا از شلوغی و پراکندگی مطالب آن جلوگیری کنید. در بلاگفا شما باید قبل از اینکه یک مطلب را ارسال کنید، از بخش موضوعات مطالب دسته بندی های مورد نظر خود را انجام دهید تا در هنگام ارسال نوشته یک یا چند دسته را برگزینید.

برای افزودن و یا ویرایش دسته بندی مطالب وبلاگ، پس از وارد شدن به قسمت مدیریت وبلاگتان در بلاگفا، باید از فهرست سمت راست بروی “موضوعات مطالب” کلیک کنید تا صفحه مدیریت موضوعات برایتان باز شود. در این صفحه دو بخش اصلی وجود دارد، بخش اول که در بالا قرار گرفته، برای وارد کردن یک دسته جدید است، و بخش دوم که در زیر آن موجود است، برای ویرایش دسته های موجود تعبیه شده است. حتی از این بخش می توانید یک دسته را حذف کنید.

دسته بندی نوشته های وبلاگ بلاگفا

صفحه دسته بندی نوشته ها

در بخش بالایی برای درج موضوع جدید شما باید عنوان و یک جایگاه برای آن برگزینید. معمولاً وارد کردن عنوان کافی است، ولی اگر خواستید که نام دسته بندی مطالب وبلاگ شما به ترتیب خاصی در نوار کناری وبلاگ به نمایش در آید، برای اینکار در جعبه جایگاه، با شماره ترتیب آن را تعیین کنید. مثلاً اگر می خواهید نام یک موضوع در ردیف اول نشان داده شود از عدد ۱ برای همان دسته استفاده کنید.

برای انتخاب عنوان موضوع سعی کنید وقت کافی را بگذارید و یک نام مرتبط برای نوشته های موجود در همان دسته انتخاب کنید. بهترین راه این است که قبل از ارسال مطلب در وبلاگ، حیطه کاری مطالب کاری خود را بروی یک کاغذ بنویسید، و آنها را همانجا دسته بندی کنید و پس از کم و زیاد کردن آنها را به وبلاگ منتقل کنید. دسته بندی درست مطالب وبلاگ کمک شایانی به خوانندگان وبلاگ شما در پیدا کردن نوشته مورد نظرشان می کند.

در بخش پایینی صحفه “تعریف موضوعات”، شما با موضوعات از قبل اضافه شده طرف هستید. در اینجا می توانید آنها را حذف یا ویرایش کنید. برای ویرایش آنها بروی شکل قلم و کاغذ، و برای حذف آن بروی علامت ضربدر کلیک کنید. اگر خواسته باشید آنها را ویرایش کنید، مشخصات آن دسته در بالا ظاهر شده و شما باید آنها را مطابق نیاز خود ویرایش کنید. ولی اگر خواسته باشید یک دسته را حذف کنید، پس از گرفتن یک تایید از شما، سیستم آن را حذف می کند. حذف کردن یک دسته هم به منزله پاک کردن نوشته های درون آن دسته بندی نیست.

 

تفاوت بین پیوند روزانه و پیوندهای وبلاگ

پیوند روزانه و پیوند وبلاگ؛ برای خیلی از وبلاگ نویسان این یک سوال است که تفاوت بین این دو نوع پیوند که در اکثر سرویس های وبلاگ دهی به چشم می خورد چیست؟ چون هر دوی آنها با اضافه کردن پیوند از طریق مدیریت، آن را معمولاً در نوار کناری وبلاگ به نمایش در می آورد، و برای خیلی افراد درک تفاوت بین این دو نوع پیوند سخت است.

در اکثر سرویس های وبلاگ دهی شما یک قسمت را به نام پیوندهای روزانه و یک قسمت دیگر را به نام پیوندهای وبلاگ مشاهده می کنید. در این نوشته قصد داریم تفاوت بین این دو را به زبان ساده شرح دهیم.

اختلاف بین پیوندهای وبلاگ و پیوندهای روزانه

پیوند (Link)

اول به سراغ پیوندهای روزانه می رویم. این نوع پیوند معمولاً مانند یک دفتر علاقه مندی ها عمل می کند، که شما آدرس مطالبی را که در اینترنت پیدا کردید و از آن مطالب خوشتان آمده را درون آن می نویسید، تا دیگران هم با آنها آشنا شوند. دقت کنید که در این نوع آدرس، مطلب یا نوشته مورد نظر است، نه آدرس سایت یا وبلاگ. در وارد کردن این نوع پیوند هم شما هیچ محدودیتی ندارید، چون تا اندازه ای که باید در صفحات وبلاگ مشاهده شود را نشان می دهد، و بقیه را با یک پیوند در زیر به نام “آرشیو پیوندهای روزانه” به صفحه ای دیگر منتقل می کند. تا خواننده وبلاگ اگر خواست به این صفحه برود.

ولی در پیوندهای وبلاگ، اگر شما تعداد زیادی پیوند را به این صورت که در پیوندهای روزانه وارد کردید، وارد کنید، چهره وبلاگ شما را بی ریخت می کند و تمام آنها را در صفحات اصلی وبلاگ به نمایش می گذارد، چون این نوع پیوند دیگر صفحه آرشیو یا بایگانی ندارد. از این نوع معمولاً برای پیوند دادن به یک سایت یا وبلاگ استفاده می شود، نه به یک مطلب که خود جزئی از یک وبلاگ است. پس معمولاً افراد برای تبادل لینک از پیوند های وبلاگاستفاده می کنند.

حال که با تفاوت بین پیوند روزانه و پیوندهای وبلاگ آشنا شدید، می توانید بنا به نیاز خود از قسمت مدیریت وبلاگ، اقدام به درج پیوند در بخش مورد نظر کنید.

 

پاسخ به نظرات داده شده در بلاگفا

در وبلاگ، شما می‌توانید نظرات خواننده‌گان خود را بدانید ولی آیا می‌دانستید که می‌توانید جواب نظر آنها را هم از طریق قسمت مدیریت وبلاگ به سادگی بدهید؟ در اینجا می‌خواهیم نحوه پاسخ به نظرات وبلاگ را البته در بلاگفا بیاموزید. در دیگرسرویس‌های وبلاگ‌دهی هم روال کار به همین شکل است، ولی آموزش‌های کامل در دسته بندی متناسب این سایت موجود است.

اگر در صفحه‌ی مدیریتِ مطالب قبلی هستید بروی دکمه نظرات مربوط به هر مطلب کلیک کنید، تا نظرات برای شما آشکار شود. ولی اگر در صفحه‌یآخرین نظرات خوانندگان هستید به راحتی به متن‌های فرستاده شده توسط بازدید کنندگان خود دسترسی دارید. پس مهم نیست از کدام قسمت به نظرات دسترسی دارید؛ مهم این است که در زیر هر نظر بروی دکمه ویرایش کلیک کنید تا علاوه بر ویرایش نظر کاربر، جواب آن را هم از این طریق بدهید. پس صفحه زیر برای شما نمایان می شود:

پاسخ دادن به نظرات وبلاگ بلاگفا

همانطور که در شکل بالا ملاحظه می‌کنید، نام، ایمیل و وب سایت شخصی که شما قصد دادن پاسخ به آن را دارید را می‌بینید. این موارد را اگر خواسته باشید می‌توانید اصلاح کنید، ولی در بسیاری از موارد لازم به این کار نیست، و شما فقط می‌خواهید پاسخ او را بدهید.

برای پاسخ دادن نظرات، باید بروی دکمه پاسخ به نظر کلیک کنید. با این کار انگار شما نظر خواننده وبلاگ را از پاسخ خود جدا کردید، و پس از آن شروع به نوشتن پاسخ خود به نظر کاربر کنید. دقت کنید که نظر شما دقیقاً در زیر عبارت [پاسخ:] قرار گیرد و این عبارت را پاک نکنید. پس از نوشتن پاسخ بروی ثبت تغییرات کلیک کنید. در غیر این صورت بروی انصراف کلیک نمایید. در اصل نظر شما درون یک جعبه‌ی کوچک دیگر در زیر نظر بازدید کنندگان وبلاگ‌تان به نمایش در می‌آید، که متمایز از نظرات اولیه است.

این تمام کاری بود که برای پاسخ دادن به نظرات وبلاگ از طریق صفحه مدیریت وبلاگ باید انجام می‌دادید، و فراموش نکنید که اگر بازدید کننده‌ی وبلاگ شما نظری داد که نیاز به پاسخ داشت، با پاسخ دادن به آن حس اعتماد او را جلب می‌کنید.

 

ساخت وبلاگ گروهی و تعریف نویسنده جدید در بلاگفا

در مورد چیستی وبلاگ گروهی قبلاً صحبت کردیم و دانستیم که اگر شما بخواهید چند نفری روی یک وبلاگ کار کنید و با ارسال مطلب آن را به روز نگه دارید، باید دسترسی چند نفر را به قسمت مدیریت وبلاگ تعریف کنید. برای این کار هم بایستی از قسمت “نویسندگان وبلاگ” در بلاگفا اقدام نمایید.

شما می‌توانید به تعداد دلخواه برای وبلاگ خود نویسنده تعریف کنید تا به صورت مشارکتی روی یک وبلاگ در بلاگفا کار کنید. در بخش تعیین نویسنده هم می‌توانید به هر کدام از آنها یک دسته اختیارات را بدهید. یعنی شاید بخواهید به یک نفر فقط امکان نوشتن مطلب را بدهید و از کار بر روی دیگر قسمت‌های وبلاگ محروم باشد. این یک حسن است که به راحتی وظایف اشخاص را با این کار تعیین کنید.

پس برای ساخت یک نویسنده جدید با دسترسی‌های تعریف شده، پس از ورود به قسمت مدیریت وبلاگ در بلاگفا، به بخش نویسندگان وبلاگ بروید. در پنجرۀ باز شده شما باید مشخصات نویسنده جدید را وارد کنید و روی دکمۀ درج مشخصات، کلیک کنید تا حساب نویسنده جدید ساخته شود. ولی قبل از ساخت یک حساب، بهتر است بدانید که در بخش زیرین همین صفحه شما با نویسندگان و کاربران از پیش ساخته شده مواجه خواهید بود و از این طریق قادر به ویرایش و یا حذف آن حساب‌ها هستید. پس اگر خواستید دسترسی و مشخصات یک کاربر را ویرایش کنید از دکمه قلم و کاغذ (دکمه ویرایش عنصر)، و اگر خواستید کلاً حساب آن را برای همیشه پاک کنید بر روی علامت ضربدر (دکمه حذف عنصر) در روبروی نام هر نویسنده کلیک کنید.

زمانی که شما قصد حذف حساب یک نویسنده را داشته باشید از شما یک تایید گرفته می‌شود. ولی زمانی که می‌خواهید اطلاعات حساب آن را ویرایش کنید، با کلیک روی دکمۀ ویرایش (دکمه ویرایش عنصر)، قسمت بالای همین صفحه با اطلاعات از پیش تعیین شده همان کاربر پر می‌شود که شما می‌توانید آنها را ویرایش کنید و سپس روی دکمۀ ذخیره در زیر آن کلیک کنید.

و اما برای تعریف نویسنده جدید در صفحه‌ای که باز شده باید اطلاعات را به طریقی که توضیحات آن در زیر آمده است پر کنید:

صفحه ساخت یک نویسنده جدید در بلاگفا

صفحه ساخت نویسنده جدید

در ابتدا باید یک نام کاربری برای آن نویسنده انتخاب کنید. این نام در زمان ورود به حساب خود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نام باید از حروف انگلیسی و اعداد تشکیل شده باشد.
سپس نام نویسنده را بنویسید، این نام فقط برای تشخیص توسط شما کاربرد دارد و در قسمت‌های مختلف با این نام شناخته می‌شود.
در سومین جعبه هم آدرس رایانامۀ وی را یادداشت کنید. می‌توانید ایمیل را خالی رها کنید.
سپس کلمۀ عبوری برای ورود به قسمت مدیریت آن انتخاب کنید و تا جایی هم که می‌تواند پیچیده باشد تا از امنیت خوبی برخودار شود. رمز عبور را برای تایید باید دوبار وارد کنید.
در بخش جایگاه شما می‌توانید جایگاه نمایش نام نویسنده در نوار کناری وبلاگ را مشخص کنید. الزامی برای پر کردن این گزینه وجود ندارد. این مورد در صورتی کاربرد دارد که قالب وبلاگ شما از نمایش نویسندگان پشتیبانی کند.

و اما برای حق دسترسی شما باید گزینه‌هایی که فکر می‌کنید باید نویسنده مورد نظر به آنها دسترسی داشته باشد را تیک بزنید.

 1. اگر می‌خواهید نویسنده‌ای که شما آن را تعریف کردید فقط قادر به نوشتن و ویرایش مطالب خود باشید باید از گزینه را انتخاب کنید. انتخاب تنها این گزینه درصورتی که شما می‌خواهید فرد مورد نظر امکان نوشتن مطلب در وبلاگ شما را داشته باشد کافی است. ولی اگر فکر می کنید که باید دسترسی‌های دیگری را هم برای او تعریف کنید به ادامه مطلب توجه کنید.
 2. اگر این مورد را هم انتخاب کنید، فرد مورد نظر می‌تواند دسته‌بندی مطالب وبلاگ را تغییر داده و آنها را کم یا زیاد کند.
 3. برای دسترسی به بخش پیوندهای وبلاگ برای ویرایش آنها این مورد را انتخاب کنید.
 4. برای دسترسی به بخش پیوندهای روزانه برای ویرایش آنها این مورد را انتخاب کنید.
 5. با انتخاب این مورد نویسنده جدید قادر به ایجاد تغییراتی در ظاهر و قالب وبلاگ است.
 6. دسترسی مدیریت نظرات با انتخاب این گزینه امکان پذیر است.
 7. در بخش اول نویسنده جدید می‌توانست یک مطلب جدید ارسال کند و فقط آنها را ویرایش کنید. ولی اگر این گزینه را هم انتخاب کنید این فرد می‌تواند به ویرایش مطالب دیگران و نظرات هم بپردازد.
 8. اگر می‌خواهید یک کاربر با دسترسی تام به تمام بخش‌ها داشته باشید، باید این گزینه را تیک بزنید. با این کار این کاربر جدید دقیقاً مانند یک مدیر وبلاگ دسبرسی به تمام بخش‌های وبلاگ را دارد. در انتخاب این مورد نهایت دقت را بکنید و اگر از طرف مقابل اطمینان دارید این مورد را انتخاب کنید.

در آخر هم با کلیک بر روی دکمه “درج مشخصات” کاربر و نویسنده جدید را به وبلاگ خود اضافه کنید، در غیر این صورت روی انصراف کلیک کنید.

اما باید این را دانست که اگر کاربری که شما آن را ایجاد کردید قصد دستیابی به قسمت‌های غیر مجاز را داشته باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ در این صورت با صفحه اخطار روبرو می‌شود. این صفحه به شکل زیر است:

نویسنده دسترسی ندارد

اخطار نداشتن دسترسی نویسنده

زمانی که کار ساخت یک کاربر یا نویسنده جدید برای وبلاگ‌تان تمام شد، حال باید اطلاعات ورود به قسمت مدیریت را به شخص مورد نظر بدهید. این اطلاعات شامل وبلاگ، نام کاربری و کلمه عبور می‌باشد. برای ورود به قسمت مدیریت نویسندۀ جدید باید نام کاربری را به این شکل وارد نماید: ترکیب نام کاربری خود + @ + بخش اول آدرس وبلاگ. مثال: arash@myblog

ورود به وبلاگ های گروهی بلاگفا

ورود به بخش مدیریت وبلاگ های گروهی بلاگفا

۱- نام کاربری نویسندۀ وبلاگ به صورت: نام کاربری خود + @ + بخش اول آدرس وبلاگ.
۲- کلمۀ عبور نویسندۀ تعریف شده
۳- کلیک روی “ورود به بخش مدیریت”

به طور کلی این فرآیندی که توضیح داده شد، ساخت وبلاگ گروهی در سرویس بلاگفا بود که می‌توانستید به وسیلۀ چند نویسنده یک وبلاگ را مدیریت کنید. در ورود نویسندگان وبلاگ‌های گروهی هم دقت کنید که از روشی که گفته شد، برای وارد کردن نام کاربری نویسنده استفاده نمایید.

 

 

ساخت صفحات جداگانه در بلاگفا

صفحات جداگانه حکم صفحات جانبی را دارد که شما می خواهید محتوای آنها جدای از مطالب وبلاگ باشند. اگر بخواهیم مثالی در این زمینه بزنیم تا موضوع برای شما روشن شود، باید به صفحه “درباره ما” در بیشتر سایت ها و وبلاگها اشاره کرد که از طریق آن صفحه به اطلاعاتی در مورد آن سایت یا وبلاگ می توان پی برد.پس  از این یک نوع صفحات جداگانه است که برای امکانات جانبی مانند صفحه توضیحات تکلیمی وبلاگ، استفاده می شود.

در بلاگفا شما به تعداد نامحدود امکان اضافه کردن صفحات جانبی به وبلاگ خود را دارید. پس از ساخت یک صفحه جداگانه، می توانید آدرس آن را در هر کجای وبلاگ که خواستید مثلاً درون نوشته ها قرار دهید. برای ساخت یک صفحه به صورت جداگانه از صفحه مدیریت بلاگفا بروی صفحات جداگانهکلیک کنید، تا پنجره زیر برای شما باز شود:

ساخت صفحات جداگانه در بلاگفا

بخش صفحات جداگانه بلاگفا

در این بخش امکان اضافه کردن یک صفحه جدید و یا ویرایش و حذف صفحات موجود را دارید. در قسمت زیرین شما صفحات افزوده شده را مشاهده می کنید. هر ردیف نشان دهنده یک صفحه است که در سمت راست آن عنوان و در سمت چپ دکمه های عملیاتی مربوط به همان صفحه موجود است. اگر خواستید آدرس یک صفحه را برای استفاده از آن در قسمت های مختلف وبلاگ بدست آورید، بروی عنوان صفحه راست کلیک کنید و Copy Link Location را انتخاب کنید. با این کار آدرس صفحه در حافظه موقت ذخیره می شود و می توانید آن را هر کجایی که خواستید بچسبانید. در اصل با کلیک کردن بروی عنوان هر صفحه در بخش مدیریت صفحات وبلاگ، همان صفحه برایتان باز می شود.

از دو طریق می توان برای افزودن صفحات جداگانه در بلاگفا اقدام کرد. راه اول استفاده از یک ویرایشگر ساده است که مانند یک نوشته به شما امکان می دهد صفحه خود را به صورت بصری بسازید. همانطور که در شکل بالا می بینید برای ساخت یک صفحه جدید به این شیوه باید بروی پیوند ایجاد صفحه جدید در قالب وبلاگ کلیک کنید، تا صفحه زیر برایتان باز شود. قالب این نوع صفحات به صورت پیش فرض است و می توانید در قسمت ویرایش قالب تعیین کنید.

ساخت صفحه جداگانه به روش دیداری در بلاگفا

ساخت صفحه جداگانه در بلاگفا

ولی در روش دوم می توانید علاوه بر محتوای صفحه جداگانه، قالب آن را هم متناسب با آن تغییر دهید. پس برای ساخت یک صفحه به این طریق بروی پیوند ایجاد صفحه جدید با ویرایش کامل کدها کلیک کنید. در اینجا شما باید با نحوه طراحی قالب وبلاگ آشنا باشید، در غیر این صورت اگر در جعبه متنی مطلبی را وارد کنید، صفحه شما فقط حاوی همان متن خواهد بود و هیچ قالبی برای آن تعریف شده نیست.

ساخت صفحه جدید در بلاگفا همراه با تغییر کدها

ساخت صفحه جداگانه همراه با تغییر قالب

اگر با نحوه طراحی قالب وبلاگ آشنایی ندارید، بهتر است از طریقه اول برای ساخت صفحات جداگانه در بلاگفا استفاده کنید. به هر طریقی که صفحه خود را ایجاد کنید، در زیر صفحه صفحات وبلاگ به شما نشان داده می شود. از آنجا می توانید صفحات را حذف (حذف پیوند روزانه) یا ویرایش (ویرایش پیوند روزانه) کنید.

در هر صورت برای ساخت یک صفحه جدید باید یک عنوان و یک آدرس برای آن انتخاب کنید که در اشکال بالا مشاهده می کنید. عنوان را سعی کنید مرتبط با صفحه انتخاب کنید. در انتخاب آدرس شما فقط مجاز به استفاده از حروف و کلمات انگلیسی هستید. مثلاً اگر می خواید صفحه “درباره ما” بسازید فقط کافی است About را بنویسید.

ولی باید یک نکته دیگر را هم متذکر شد که زمانی که شما یک صفحه را به وبلاگ خود می افزایید، آن صفحه به طور خودکار در وبلاگ شما نمایش داده نمی شود. برای این منظور شما باید طبق روشی که گفته شد، پیوند همان صفحه را برداشته و در هر کجای وبلاگ که می خواهید (مثلاً درون یک نوشته) آن را قرار دهید، تا به صورت یک پیوند در وبلاگ شما نمایش داده شود. در مواقعی هم که می خواهید در تمام صفحات مثلاً در نوار کناری به نمایش درآیند، باید به طور مستقیم پیوند تمامی صفحات را در قالب وبلاگ وارد کنید.

 

خب تا اینجا بخش های مهم و کاربردی سایت بلاگفا رو بررسی کردیم ، اگر مشکلی با محیط کاربری بلاگفا دارید در بخش نظرات همین بخش بیان کنید تا مشکلتون رو حل کنیم !

 

نویسنده : جمال – سایت bloging

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *