راهنمای خرید بهترین سیستم مورد نیاز برای کار با افتر افکت با قیمت و نمودار

یک‌بار شاهد بودم که یک علاقه‌مند مصمم به یادگیری افترافکت نزد دوستی متخصص آمد و عنوان کرد که قصد خرید یک سیستم را دارد و سیستم مورد نیاز افتر افکت را برای شروع یادگیری افتر افکت سوال کرد و از وی راهنمایی خواست، این دوست عزیزمان هم بدون اینکه توان خرید این شاگرد را سؤال کند، جدیدترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات موجود در بازار را برای این شاگرد مبتدی لیست کرد که مبلغ کل آن شاید به ۱۰ میلیون تومان می‌رسید و گفت که باید این موارد را تهیه کند. و این شاگرد جوابی نداد. نمی‌دانم چنین بودجه‌ای برای این منظور داشت یا خیر ولی پیش خودم گفتم که این نوع مشاوره سخت‌افزاری راحت‌ترین نوع مشاوره است و بسیار موارد مشابه این مورد را دیده‌ام و حتی شرکت‌هایی که با دریافت مشاوره‌های این‌چنینی، تجهیزاتی چند برابر قیمت تجهیزات موردنیازشان خریداری کرده‌اند.
من خودم با سی پی یو ۴ هسته‌ای قدیمی هم پروژه‌های بزرگی جمع کرده ام و میدانم که امکان‌پذیر است، اگر به‌عنوان قدم‌های اولیه آموزش افترافکت قصد تهیه سخت‌افزار دارید پیشنهاد می‌کنم ابتدا سیستمی که در دسترستان است آزمون کنید و اگر برای تمرین مناسب بود و بودجه کافی هم نداشتید با همان شروع کنید و تا هرکجا جواب می‌داد پیش بروید. ولی اگر می‌توانید به‌جز مونیتور، حدود ۷ میلیون تومان هزینه کنید سخت‌افزارهای زیر را طبق توضیحات معرفی می‌کنم.

سیستم مورد نیاز افتر افکت، سی پی یو:

 

 

مهم‌ترین قطعه برای افتر افکت سی پی یو است. بهترین مورد هم سی پی یوهای با هسته کم و فرکانس هسته بالاتر هستند، مثلاً یک سی پی یو ۶ هسته‌ای با فرکانس ۳.۷ بهتر از سی پی یوهای ۸ یا ۱۶ هسته‌ای با فرکانس‌های پایین‌تر هستند. از افتر افکت ۲۰۱۶ به بعد، افترافکت یک امکان استفاده از هسته‌های بیشتر به نام Render Multiple Frames Simultaneously را حذف کرد که احتمالاً به دلیل اختصاص امور بیشتری به کارت گرافیک بوده است. ولی نکته مهم این است که اگر با کمبود بودجه مواجه بودید، خرید سی پی یو بهتر را به خرید کارت گرافیک بهتر ترجیح بدهید چون باوجود محول کردن برخی افکت‌ها به کارت گرافیک هنوز هم عمده کار افتر را سی پی یو انجام می‌دهد.
پیشنهادم برای سی پی یو، اینتل ۸۷۰۰ شش هسته‌ای ۳.۷ گیگاهرتز است که حدود ۲ میلیون تومان قیمت دارد و بهترین بازدهی برای افتر افکت را به دست آورده است.

 

کارت گرافیک :

 

از افترافکت ۲۰۱۵.۳ به بعد کم‌کم اجرای بعضی افکت‌ها را می‌توان به کارت گرافیک محول کرد که تفاوت سرعت آن‌ها با سی پی یو گاهی به ۱۰ برابر هم می‌رسد ولی در کارت گرافیک‌های جدید تفاوت زیادی بین کارت‌ها مشاهده نشد
و البته اگر تدوین گر پرمیر نیز هستید، موضوع کارت گرافیک در پرمیر متفاوت است و گرافیک ۱۰۸۰ حدود ۲۰ درصد کارایی بالاتری از ۱۰۶۰ نشان داده است.
قابلیت Ray-Traced 3D دیگر در کارت گرافیک های جدید پشتیبانی نمی‌شود و به نظر می‌رسد افتر افکت با متصل شدن به سینما فور دی و محول کردن سه‌بعدی به آن، دیگر نمی‌خواهد از گرافیک سه‌بعدی پشتیبانی کند.
پیشنهادم با توجه به موارد بالا ۱۰۶۰ با ۶ گیگ رم با قیمت ۱.۴ میلیون تومان است. و البته با بودجه کافی کارت‌های ۱۰۷۰ و ۱۰۸۰ نیز عالی هستند.

 

حافظه (ram):

مقدار رم موردنیاز بستگی زیادی به نوع استفاده و پروژه‌ها دارد. برای شروع با ۸ گیگ و یا شاید کمتر هم بتوان کار کرد ولی حداقل ۱۶ گیگ برای کار حرفه‌ای پیشنهاد می‌کنم که این مقدار ممکن است تا ۶۴ گیگ نیز بالا برود. با رم بیشتر امکان نگهداری پیش‌نمایش در رم به‌جای هارد افزایش می‌یابد که باعث افزایش سرعت کار و کارایی می‌شود.
بنابراین پیشنهادم ۱۶ گیگ رم ddr4 با سرعت ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ است که قیمتی حدود ۸۵۰ هزار تومان دارد و بهتر است که دو کاناله(دو عدد ۸ گیگ) خریداری شود.
درایو ذخیره‌سازی :
دو یا سه درایو پیشنهاد می‌شود، یک یا دو درایو ssd که ویندوز و فایل‌های پروژه و کش(فایل‌های موقت) افترافکت در آن‌ها قرار دارد و یک هارد درایو یا همان هارد معمولی برای آرشیوها. دو داریو ssd برای زمان‌هایی مناسب است که رم کافی برای پیش‌نمایش در رم وجود نداشته باشد و از یک درایو ssd به‌تنهایی برای ذخیره‌سازی پیش‌نمایش‌ها به‌جای رم استفاده شود.
برای درایو ssd، Samsung 850 EVO با ظرفیت ۲۵۰ گیگی پیشنهاد می‌شود که قیمتی حدود ۴۵۰ هزار تومان دارد. که البته در محدودیت بودجه و در شروع، با ظرفیت ۱۲۸ گیگ نیز امکان کار وجود دارد.